اجتماعی اقتصاد کلان همه اخبار

کاهش ۵۰ درصدی قدرت خرید لپ‌تاپ و گوشی

رئیس اتحادیه فروشندگان لوزم صوتی و تصویری از واردکنندگان خواست که انصاف را رعایت کنند و کالایی را که با قیمت قبل خریده‌اند به نحوی توزیع کنند که به مصرف‌کننده فشار وارد نشود.

 بر اساس مشاهدات میدانی روز گذشته، متقاضی برای خرید گوشی‌ تلفن‌همراه، لپ‌تاپ و تبلت نسبت به قبل کاهش یافته و دلیل آن نیز بنا به گفته فروشندگان لوازم صوتی و تصویری شیوع کرونا و بر اساس اذعان رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری مهمترین عامل افزاش قیمت ارز است که روی این محصولات وارداتی نیز بشدت تاثیرگذار بوده به طوری که مراجعه برای خرید این کالاها ۵۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد و نمود اصلی بازار روز موبایل و تبلت نیز رونق نسبی خرید گوشی‌های دست دوم و کارکرده است.
 در بازار موبایل تهران، قیمت تبلت با برند شیائومی و مدل note8 چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، not8 pro پنج میلیون و ۶۹۰ هزار تومان، note9s پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و note10 یازده میلیون و ۵۴۴ هزار تومان است.
قیمت تبلت برند سامسونگِ مدل sx ده اینچ چهارده میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، A8 هشت اینچ ۳ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، TAB515 ده اینچ ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان است.
همچنین در بازار روز گذشته، تبلت با برند هواوی و مدل T3 هفت اینچ ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، T3 ده اینچ ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، PADE8 میت ۲۰۲۰ سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.
ابراهیم درستی، درباره تغییرات قیمت گوشی تلفن‌همراه، لپ‌تاپ و تبلت اظهار داشت: قیمت کلیه کالاهای وارداتی وابسته به نرخ دلار است، با توجه به نوسانات قیمتی دلار در هفته‌های اخیر قیمت این لوازم نیز روند افزایشی داشته است.
وی با بیان اینکه قیمت ارز تمام معادلات بازار را بهم زد، ابراز امیداوری کرد که هفته آینده وضعیت بهتر شود و قیمت‌ها به ثبات برسد.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوزم صوتی و تصویری گفت: در حال حاضر تلفن‌های روی قیمت ۲ میلیون تومان ۷۰ درصد تقاضای بازار مصرف‌کنندگان را تشکیل می‌دهد.
وی یادآور شد: اگر در بخش لوازم صوتی و تصویری و از جمله لپ‌تاپ و تبلت گرانی را شاهدیم به واردکنندگان برمی‌گردد، مغازه‌دار توان احتکار و افزایش خارج از عرف قیمت را ندارد. برخی واردکنندگان با وجودی که با ارز قیمت بهمن و اسفند واردات داشته‌اند اقدام به فروش با نرخ امروز ارز می‌کنند و همین موضوع منجر به افزایش بهای کالا می‌شود.
درستی با بیان اینکه اکثریت مغازه‌داران کالا را بر مبنای سود عادلانه می‌فروشند و در افزایش خارج از عرف قیمت‌ها دخالتی ندارند، از واردکنندگان خواست که انصاف را رعایت کنند و کالایی را که با قیمت قبل خریده‌اند به نحوی توزیع کنند که به مصرف‌کننده فشار وارد نشود و بدنامی هم روی مغازه‌دار نباشد.
وی تاکید کرد: به نفع مغازه‌دار است که کالا ارزان باشد تا بتواند فروش بیشتری داشته باشد.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوزم صوتی و تصویری در ادامه گفت: در حال حاضر قدرت خرید نصف و ۵۰ درصد کمتر شده است.

منبع: ایلنا

  کد خبر : 1104991387
  لینک کوتاه : https://saramadeakhbar.ir/?p=1387

دیدگاهتان را بنویسید