سرآمد اخبار

مرام نامه

سرآمد اخبار

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

هَلْ أَتَى عَلَى الْإِنْسَانِ حِینٌ مِنَ الدَّهْرِ لَمْ یَکُنْ شَیْئًا مَذْکُورًا

آیا زمانى طولانى بر انسان گذشت که چیز قابل ذکرى نبود

إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ نُطْفَهٍ أَمْشَاجٍ نَبْتَلِیهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِیعًا بَصِیرًا

ما انسان را از نطفه مختلطى آفریدیم و او را مى ‏آزماییم بدین جهت او را شنوا و بینا قرار دادیم

إِنَّا هَدَیْنَاهُ السَّبِیلَ إِمَّا شَاکِرًا وَإِمَّا کَفُورًا

ما راه را به او نشان دادیم خواه شاکر باشد و پذیرا گردد یا ناسپاس

«قرآن کریم، سوره دهر، آیات ۱ تا ۳»

مرام نامه اخلاق حرفه‌ای روزنامه عصر اقتصاد

بر این باوریم: شغل خوب که هم انسانیت انسان را ارج نهد و هم برای سایر انسان‌ها مفید باشد، خود از بزرگترین عبادات است. خدا را شاکریم که به ما توفیق اشتغال در کسوت روزنامه‌نگاری اقتصادی و فعالیت در رسانه جمعی را عنایت کرد، که در کنار تلاش معقول برای معاش شریف خود، خادمین رشد و آگاهی مردم، فراهم آورندگان زمینه تحقق عدالت اطلاعاتی در جامعه و همراهان خادمین جامعه اسلامی ایران برای توسعه و رشد اقتصادی و ارتقاء رفاه اجتماعی باشیم؛ تا جایی که مضیقه‌های مادی، انسان‌ها را از سیر به سوی خدا و بندگی حق باز ندارد.

الف: اصول کلی

۱- تلاش در رعایت و عمل به اصول اخلاق و منش اسلامی در همه امور و پذیرا بودن انتقاد در این چارچوب از طرف همه ذیربطان و ذینفعان

۲- تقیّد به رعایت قوانین جاری حاکم بر فعالیت رسانه‌ای در کشور

۳- اولویت دادن به منافع ملت ایران اسلامی نسبت به منافع فردی و سازمانی

۴- حفظ حرمت، آبرو و منافع مشروع افراد و شان و اعتبار ملی

۵- حفظ حرمت و جایگاه خبرنگاران و فعالیت رسانه‌ای در حوزه حرفه‌ای و صنفی مربوط

۶- تلاش برای همگرایی، مهربانی و شادابی جامعه در مسیر تعالی انسان

۷- پرهیز از غیبت، تهمت، افشار اسرار فردی، انتشار اخبار غیر مستند، تصرف ناحق در تالیفات اصحاب صنف و تقویت کسب و کار و درآمدهای باطل

۸- رعایت کسب درآمدهای مشروع، شفاف و منصفانه با تاکید بر قالب‌های شناخته شده صنفی

۹- تلاش برای بهره‌برداری از علوم، فنون، مهارت‌ها و تجهیزات نو و روزآمد در حد امکانات ملی، برای تقویت و بهینه‌سازی خدمات روزنامه‌نگاری

۱۰- ایجاد تعامل مفید و موثر بین بخش‌های اقتصادی کشور و این بخش‌ها با مردم، با تکیه بر حمایت و دفاع از محرومین و مستضعفینی که به قول شهید رجایی «نه، دارند و نه، زبان گفتن دارند.»

ب: مصادیق عملی

۱- برای ما کارکنان روزنامه عصر اقتصاد، روش‌های حرفه‌ای، منافع و حمیّت صنفی، به هیچ وجه مجوز عدول از ارزش‌های انسانی و نادیده گرفتن سجایای اخلاقی نیست.

۲- با حفظ آزادگی و پرهیز از تنگ نظری‌های صنفی، همیشه مدافع حرمت و شأن روزنامه‌نگاران و اهالی رسانه کشوریم.

۳- در فعالیت‌های شغلی خود، کلیه ارتباطات حرفه‌ای، در چارچوب مقررات داخلی و سلسله مراتب سازمانی موسسه روزنامه عصر اقتصاد انجام می‌دهیم، هر گونه ارتباط حرفه‌ای فردی و غیر سازمانی را نفی می‌کنیم.

۴- استفاده از منابع رسانه‌ای دیگر را در چارچوب قوانین و با ذکر منبع مجاز می‌دانیم.

۵- مصاحبه، کسب نظر و انعکاس دیدگاه‌های افراد باید علنی، شفاف و با اطلاع فرد مربوط انجام می‌دهیم. به جز مواردی که توسط سایر رسانه‌ها منعکس شده باشد و یا به صورت عمومی مانند سخنرانی‌ها، مجامع و نشست‌های عمومی مطرح شده باشد.

۶- با احترام به عقاید، دیدگاه‌ها و موضع‌گیری سایر افراد، جناح‌ها و رسانه‌ها، مواضع و جهت‌گیری‌های کارکنان، مدیران و اعضای تحریریه روزنامه عصر اقتصاد، به عنوان یک مجموعه منسجم، در چارچوب خط مشی روزنامه صورت می‌گیرد.

۷- به اخبار تحلیل‌های غیر اقتصادی، مانند سیاسی، اجتماعی، ورزشی و فرهنگی، در حد نیاز فعالان اقتصادی و مخاطبین روزنامه، بدون گرایش‌های جناحی می‌پردازیم.

۸- ارتقاء فرهنگ اقتصادی جامعه، با ایجاد فرصت نقل مطلب از عالمان و صاحب‌نظران رشته‌های مختلف اقتصادی و مالی را جزء وظایف حرفه‌ای خود می‌دانیم.

۹- تکنیک‌ها و روش‌های حرفه‌ای تعریف شده در صنف روزنامه‌نگاری کشور مانند قالب‌های تعیین شده برای تنظیم خبر، گزارش، تحلیل و …. را به دقت رعایت می‌کنیم.

۱۰- حقوق، حیثیت و منزلت افراد، سازمان‌ها و مؤسسه‌های دولتی و خصوصی مرتبط با حوزه‌های خبری را مسئولانه رعایت می‌کنیم.

۱۱- از هر گونه تخریب و اختلال در بازار مسلمین و محیط معاش ملت، با انتشار اخبار و تحلیل‌های نادرست پرهیز می‌کنیم.

این به معنی امتناع از هشدارهای سنجیده و روشنگرانه و خیرخواهانه در چارچوب مسئولیت اجتماعی روزنامه نیست.

۱۲- از فضاسازی خبری که باعث اضرار به مردم می‌شود، هم‌چنین اقداماتی که به نفع رانت‌خواران، فرصت‌طلبان، متجاسرین به حقوق مردم، عوامل زر و زور تزویر و خصوصاً مخالفین داخلی و خارجی مردم ایران اسلامی باشد، پرهیز می‌کنیم.

۱۳- احترام به علوم و تجارب تخصصی را بر خود فرض دانسته، از عوام گرایی در انتشار مسایل تخصصی پرهیز می‌کنیم.

۱۴- با اعتقاد به همگرایی صنفی، هر گونه همکاری با سایر رسانه‌ها را منوط به هماهنگی سازمانی در سلسله مراتب روزنامه می‌دانیم.

۱۵- به حقوق مادی و معنوی همکاران و روزنامه در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه و توافقات آزادانه افراد و مدیران متعهد و مقید هستیم.

۱۶- درآمد موسسه، افراد شاغل در آن و نیز افرادی که ارتباطات حرفه‌ای روزنامه‌نگاری و تبلیغات را بنام و معرفی موسسه روزنامه عصر اقتصاد برقرار می‌کنند، در چارچوب و منطبق با مقررات مالی موسسه خواهد بود و غیر از آن را جایز نمی‌دانیم.

۱۷- مطالب مربوط به خدمات تبلیغاتی و درآمدی روزنامه را برای خوانندگان تفکیک شده و بصورت شفاف ارائه و منتشر می‌کنیم.

۱۸- هر گونه سوء استفاده از موقعیت صنفی برای این که دیگران را به معاملات و پرداخت‌های ناخواسته و از روی کراهت وادار کند، پرهیز می‌کنیم.

۱۹- این مرامنامه بر اساس دانش و درک امروزین فعالان روزنامه عصر اقتصاد تنظیم شده، هر سال یکبار در سالگرد تاسیس روزنامه «۱۳ دی ماه» بر اساس تجارب بدست آمده، بازخوانی و در صورت لزوم تکمیل خواهد شد.

۲۰- همه کارکنان و مدیران روزنامه عصر اقتصاد پاسخگوی انطباق رفتار و فعالیت‌های حرفه‌ای خود با این مرامنامه در قبال خوانندگان، مخاطبین و ذینفعان هستند.