سرآمد اخبار
زنگنه
نفت و گاز و پتروشیمی

زنگنه : صادرات چهار برابری فرآورده طی هفت سال گذشته

زنگنه وزیر نفت اعلام کرد: از سال ۹۲ تاکنون میزان صادرات فرآورده چهار برابر شده است

 بیژن نامدار زنگنه در مراسم گازرسانی به استان فارس با بیان اینکه فارس دومین استان گازخیز کشور است، اظهار داشت: میادین گازی کشف شده متعددی در این استان داریم که توسعه یافته و میادین زیادی نیز باید توسعه یابد. در تراز تولید و مصرف گاز تا سال ۱۴۲۰ توسعه تمامی میادین گازی کشف شده در استان دیده شده است.

زنگنه با بیان اینکه فارس تا سه سال گذشته به لحاظ گازرسانی عقب بود، افزود: در استان‌های کرمانشاه، آذربایجان غربی، کرمان و خراسان رضوی مشکل داشتیم اما اکنون وضعیت بهبود یافته است در استان فارس ۸۶ درصد روستاها تحت پوشش گازرسانی قرار گرفتند که تا پایان شهریور ۱۴۰۰ به ۹۵ درصد خواهد رسید و به این ترتیب ۹۸ درصد از کل استان گازرسانی خواهد شد.
وزیر نفت با بیان اینکه گازرسانی به صنایع در اولویت قرار دارد خاطرنشان کرد: تولید، زندگی و اشتغال به توسعه صنعت باز می‌گردد امیدواریم با پیگیری‌هایی که انجام می‌شود وضعیت به گونه‌ای نباشد که در صنایع مشکل گاز داشته باشیم.
زنگنه تاکید کرد: تمام نگاه ما توسعه یکپارچه صنعت گاز بوده و در این مسیر به برکت تلاش خستگی‌ناپذیر مجاهدان گمنام پارس جنوبی از سال ۹۲ تولید ۲۸۰ میلیون متر مکعبی در این میدان دو و نیم برابر شده و به ۷۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: احداث ۱۷ پالایشگاه، ۳۰ سکو، صدها چاه ، هزاران کیلومتر خط لوله، صدها هزار تن تاسیسات و بهره‌برداری از آنها تماما زمانی رخ داده که در تحریم به سر می‌بردیم.
زنگنه با بیا ن اینکه ما به رغم محدودیت‌ها به رکورد تولید هزار میلیون مترمکعب گاز خام رسیده‌ایم تصریح کرد: در امر گازرسانی همه راضی‌اند و ضرر نکرده‌اند. مردم به دلیل اینکه به سوخت مطمئن، ارزان و راحت دست یافتند، به پیمانکاران ۲۵ هزار میلیارد کار تزریق شد، ده‌ها اشتغال مستقیم ایجاد شد، مردمی که گازردار شدند همه بخاری و تاسیسات خریدند که منجر به ایجاد تقاضا برای کارخانجات شد، تاسیساتی‌های شهرها و روستاها فعال شدند، میلیون‌ها قطعه خریداری شد که تمامی تقاضاها برای شرکت‌های داخلی بود و تمامی این مباحث بیانگر این است که از گازرسانی بسیاری از قشرهای کشور سود برده‌اند. علاوه بر اینکه محیط زیست آلوده و تخریب نشده و از سوختن فرآورده‌های آلاینده جلوگیری شده است. همچنین دولت راضی است زیرا توانسته فرآورده را صرفه‌جویی و آن را صادر کند.
زنگنه با بیان اینکه با گازرسانی میلیاردها دلار مصرف فرآورده صرفه‌جویی شده است گفت: از سال ۹۲ تاکنون میزان صادرات فرآورده چهار برابر شده است.

منبع: ایلنا

اخبار مرتبط

چینی ها شیفته نفت ایران هستند چون تخفیف خوبی دارد

میلاد جانه

استاد دانشگاه لورِن: «ما هرگز برای استفاده از نفت به خط پایان نخواهیم رسید»

میلاد جانه

قیمت نفت کاهش یافت

زینب یزدانی

تولید اوپک افزایش یافت

زینب یزدانی

وزیر نفت: صنعت برق عراق با گاز ایران فعال است

زینب یزدانی

قیمت نفت خام ۳ درصد جهش کرد

زینب یزدانی

دیدگاهتان را بنویسید