سرآمد اخبار
بیت کوین
اخبار داغارز و طلابازارها و خدمات مالیجهان

تورم آمریکا ریخت، طلا و بیت‌کوین پرواز کردند

ساعاتی پیش گزارش تورم آمریکا در ماه دسامبر منتشر شد و براساس آن قیمت‌ها در قاب ماهانه یک دهم درصد کاهش یافت.

به گزارش اکو ایران، تورم ماهانه آمریکا برای اولین بار در دو سال و نیم اخیر نزولی گزارش شد که مهم‌ترین عامل آن کاهش قیمت بنزین و وسایل نقلیه بود. این موضوع امیدها به کاهش پایدار تورم در آمریکا را افزایش داد درحالیکه بازار کار نیز با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد.

همچنین این گزارش نشان می‌داد که قیمت مواد غذایی پایین‌ترین افزایش را از ماه مارچ ۲۰۲۱ داشته است.

مهم‌ترین سگینال این گزارش به بازارها افزایش احتمال کاهش شدت عملیات انقباضی فدرال رزرو است که از ماه گذشته آغاز شده بود. بانک مرکزی آمریکا در سال گذشته میلادی سریع‌ترین افزایش نرخ بهره را در ۴۰ سال پیش انجام داده بود.

تحلیلگران بر این باورند که اقتصاد آمریکا اکنون از قله تورم عبور کرده است اما سوالی که هنوز پابرجاست این است که شیب این روند نزولی چه قدر است؟

درحالی تورم آخرین ماه سال ۲۰۲۲ نزولی گزارش شد که اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند که بدون تغییر خواهد ماند.

این سومین ماه متوالی است که تورم گزارش شده پایین‌تر از پیش‌بینی اقتصاددانان است. همچنین تورم سالانه نیز برای ماه دسامبر به سطح ۶ و نیم درصد رسید که پایین‌ترین مقدار این شاخص از ماه اکتبر سال ۲۰۲۱ است.

بازارها به طور کلی واکنشی صعودی به این گزارش داشتند. طلا پس از انتشار این گزارش برای ساعاتی به بالای مرز ۱۹۰۰ دلار صعود کرد. درحال حاضر بازارها شانسی ۹۰ درصدی را برای افزایش ۲۵ صدم درصدی نرخ بهره در جلسه بعدی قائل هستند.

بیت کوین نیز که به مانند طلا از کاهش نرخ بهره هدف فدرال رزرو سود می‌برد، پس از انتشار گزارش تورم بیش از ۸ درصد افزایش قیمت داشت و پس از مدت‌ها وارد کانال ۱۸ هزار دلاری شد.

حال باتوجه به اینکه تورم آمریکا نشانه‌هایی از آغاز مسیر نزولی خود نشان داده است، بازارها امیدوارند که فدرال رزرو از مواضع انقباضی خود عقب‌نشینی کند.

اخبار مرتبط

قیمت بیت کوین در یک قدمی کانال ۱۷ هزار دلاری

m.jane

کلیدی‌ترین حمایت بیت کوین کدام است؟ تحلیل‌گر مطرح پاسخ می‌دهد

m.jane

جهش 14 درصدی اتریوم!

m.jane

کابوس رمزارزها در آستانه اجرا / بیت‌کوین ۴۰ هزار دلار را از دست داد

m.jane

نوسانات جزیی بازار رمزارزها

m.jane

تقلای بیت‌کوین در کف کانال ۲۹ هزار دلار

m.jane

دیدگاهتان را بنویسید