سرآمد اخبار
مرتضوی
اقتصاد

بانک‌ها، عامل اصلی عقب‌ماندگی نهضت ملی مسکن

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان این‌که بانک‌ها عامل عقب‌ماندگی نهضت ملی مسکن هستند، گفت: بازپرداخت اقساط با سود ۲۳ درصد برای متقاضیان این طرح امکان‌پذیر نیست.

به گزارش تسنیم، سیدمحمد مرتضوی در همایش نقش انبوه‌سازان در طرح نهضت ملی مسکن با بیان این‌که با وعده ساخت 4 میلیون مسکن فاصله زیادی داریم، یادآور شد: با آن‌که حدود 2 سال از وعده داده شده برای ساخت 4 میلیون واحد مسکونی می‌گذرد، اما با اهداف اعلام شده برای پروژه بزرگ نهضت ملی مسکن فاصله داریم.

وی عدم همراهی بانک‌ها را یکی از عوامل عقب‌ماندگی طرح نهضت ملی مسکن اعلام کرد و با بیان این‌که تنها بانک مسکن تمام ظرفیت‌های خود را به پروژه مذکور وارد کرده است، افزود: این در حالی است که سایر بانک‌ها و موسسات مالی از پرداخت تسهیلات به طرح نهضت ملی مسکن خودداری می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که مدعی هستند تسهیلات را در بخش خدمات و پروژه‌های تجاری پرداخت کرده و بازپرداخت 20 ساله وام نهضت ملی مسکن برای آنها پذیرفتنی نیست، گفت: طبق آمار بانک‌ها حدود 6 درصد از منابع خود را به بخش مسکن اختصاص داده‌اند که با الزامات قانون جهش تولید مسکن مبنی بر پرداخت 20 درصد تسهیلات به نهضت ملی مسکن فاصله دارد.

مرتضوی با یادآوری این‌که در طرح مسکن مهر بخش قابل توجهی از واحدها توسط انبوه‌سازان ساخته شد، اضافه کرد: در این طرح تسهیلات پرداختی حدود 70 درصد هزینه‌ها را پوشش می‌داد و 30 درصد مابقی نیز از آورده متقاضیان تامین می‌شد.

در نهضت ملی مسکن نیز گرچه سقف تسهیلات به 550 میلیون تومان افزایش یافته اما باید کاهش نرخ سود آن مورد توجه قرار گیرد، چراکه بازپرداخت اقساط با سود 23 درصد برای متقاضیان آن امکان‌پذیر نخواهد بود.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان با اشاره به قیمت‌گذاری دستوری نهضت ملی مسکن، تصریح کرد: آیا با توجه به تورم، می‌توان با قیمت 5 میلیون تومان واحدهای نهضت ملی مسکن را احداث کرد؟

اخبار مرتبط

آمریکا بار دیگر به یمن حمله کرد

میلاد جانه

آغاز هفته سبز بورس/ شاخص‌های بورسی مثبت شدند

میلاد جانه

حمله موشکی سپاه به مقرهای داعش در سوریه و موساد در اربیل عراق

میلاد جانه

قیمت طلا، سکه، دلار و سایر ارزها ۲۶ تیر ۱۴۰۲ (جدول)

میلاد جانه

چینی ها شیفته نفت ایران هستند چون تخفیف خوبی دارد

میلاد جانه

فقرا در ایران صدایی ندارند / آزادی، فساد را کاهش می دهد

میلاد جانه

دیدگاهتان را بنویسید