سرآمد اخبار
وام
اقتصاد

بانک‌ها چقدر وام دادند؟

طبق اعلام بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲ مبلغ ۵۱۵۱/۰ هزار میلیارد ریال  است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۰۶۸/۹هزار میلیارد ریال معادل ۲۶.۲ درصد افزایش داشته است.

به گزارش تسنیم، آمار بانک مرکزی نشان میدهد از کل تسهیلات پرداختی سیستم بانکی، مبلغ 4485/4 هزار میلیارد ریال معادل 87.1 درصد به صاحبان کسب و کار (حقوقی و غیرحقوقی) و 665.6 هزار میلیارد ریال معادل 12.9 درصد به مصرف­ کنندگان نهایی (خانوار) تعلق گرفته است.

جدول 1 بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی 2 ماهه ابتدای سال 1402 می‌باشد. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی 2 ماهه سال 1402 مبلغ 3537/0 هزار میلیارد ریال معادل 78.9 درصد کل تسهیلات پرداختی به صاحبان کسب و کار است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب خرید کالای شخصی توسط مصرف کننده نهایی (خانوار) مبلغ 297.0 هزار میلیارد ریال معادل 44.6 درصد از کل تسهیلات پرداختی به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) می‌باشد.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 2 ماهه سال 1402 معادل 1499/4 هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص 42.4 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش های اقتصادی (مبلغ 3537/0 هزار میلیارد ریال) می‌باشد.

ملاحظه می‌شود از 1824/5 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 82.2 درصد آن (مبلغ 1499/4 هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال 1402 می‌‌باشد.

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای کرد.

اخبار مرتبط

کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مسکن با انجام بازرسی‌های عملیاتی در بازار

میلاد جانه

تحویل واحدهای مسکن مهر پردیس بدون امکانات ضروری

میلاد جانه

ارزآوری صادرات پسته به یک میلیارد دلار می‌رسد

میلاد جانه

پل دوم مرزی ایران و ارمنستان ساخته می‌شود

میلاد جانه

معاون استاندار تهران: کم و گران‌فروشی مهمترین تخلفات نانوایان است

میلاد جانه

بورس سبز شد | رشد ۵ هزار و ۳۱۵ واحدی شاخص کل

دیدگاهتان را بنویسید