سرآمد اخبار
قیمت دلار
اقتصاد

پیش بینی قیمت دلار 20 تیر 1402 / مدیریت بازار ارز با گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای یا شایعه؟

امروز قیمت دلار در کانال ۴۹ هزار تومانی عقب‌نشینی کرد و کاهش داشت. معامله‌گران بازار ارز شایعات تکراری روزهای گذشته را در روند روزهای اخیر معاملات اسکناس آمریکایی موثر می‌دانند.

به گزارش تجارت‌نیوز امروز قیمت دلار در همان کانال ۴۹ هزار تومانی روزهای گذشته معامله شد. این اسکناس با کاهش ۱۵۰ تومانی به رقم ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.

دیروز و امروز شایعاتی مبنی بر تبادل زندانیان سیاسی میان ایران و رژیم صهیونیستی در بازار ارز پیچیده بود. امروز در نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه به این موضوع، به صورت کوتاه پرداخته شد.

ناصر کنعانی در مورد تبادل اسرا میان ایران و رژیم صهیونیستی با وساطت مسکو، گفت: «در مورد گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای ارزشی قائل نیستیم و پاسخی برای آن نخواهیم داشت.»

در این نشست همچنین به موضوعاتی نظیر دیدار وزیر امور خارجه با رئیس جمهوری آذربایجان و بهبود روابط دو کشور، سفر امشب رئیس جمهوری به سه کشور آفریقایی، تقویت همکاری‌ها با کشورهای همسایه و اقدام کشورهای غربی در تشکیل کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل اظهاراتی را مطرح کرد.

کمرنگ شدن نقش اخبار در بازار ارز

در همین راستا برزو حق‌شناس کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه قیمت دلار در محدوده قیمتی ۴۹ و ۵۰ هزار تومانی رفت و برگشت دارد به تجارت‌نیوز گفت: «محدوده مذکور کف قیمتی دلار است و این اسکناس در حال تثبیت قیمت است.»

وی خاطر نشان کرد: «از ابتدای سال دو سناریو برای دلار متصور بودیم؛ گشایش‌های جدی در حوزه سیاست‌های خارجی یا حل نشدن موضوع برجام.»

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد:«در سناریوی اول موضوع، صرفا تاکید به تنش‌زدایی با کشورهای همسایه نیست. این روابط باید مربوط به برجام، حل مسائل دو کشور و بازگشت طرفین به آن باشد.

اگر این اتفاق رخ دهد قیمت دلار یک روند صعودی با شیب کم خواهد داشت. در غیر این صورت دلار مسیر افزایشی با شیب قوی خواهد داشت.»

وی در ادامه افزود: «از ابتدای سال تا کنون، سناریوی اول بر بازارهای مالی غالب بوده و بازارساز موفق شده با تزریق خبرهای خوب تا حدودی بازار را کنترل کند.»

حق‌شناس با اشاره به اینکه نقش اخبار برای کنترل وضعیت فعلی در حال کمرنگ شدن است خاطرنشان کرد: «شاهد این هستیم که بازارساز تا کنون موفق شده با خبردرمانی سناریو اول را پیش ببرد. اگر خبرهای قطعی در حوزه برجام و سیاست خارجی تزریق نشود، ما از اواسط تابستان شاهد روند سریع افزایش قیمت دلار خواهیم بود.»

مذاکراه آمریکا با ایران فقط برای آزادی زندانیان

شب گذشته مشاور امنیت ملی کاخ سفید از جریان مذاکرات غیرمستقیم با ایران به منظور آزاد کردن شهروندان آمریکایی زندانی در ایران سخن گفت.

جیک سالیوان اظهار داشت: «ما به‌طور غیرمستقیم با ایران تماس داشته‌ایم و هیچ مذاکره مستقیمی بر سر موضوع هسته‌ای یا بازداشت‌شدگان وجود ندارد.»

در همین رابطه امروز سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در مورد اظهارات سالیوان در مورد آزادی زندانیان، عنوان کرد: «از همه مسیرها و فرصت‌های دیپلماتیک از جمله گفت‌وگوهای با واسطه و تبادل پیام‌های با واسطه برای احقاق حقوق حقه ملت ایران در موضوع هسته‌ای استفاده خواهیم کرد و از هیچ فرصتی دریغ نخواهیم کرد.»

تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع تحریم‌ها

وی همچنین تاکید کرد: «تلاش‌های دیپلماتیک ادامه دارد و متناسب با شرایط و فرصت‌ها این مسیر را دنبال خواهیم کرد. هم در ارتباط با آزادی زندانیان و هم رفع انسداد از دارایی‌های مالی ایران و هم در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها این گفت‌وگوها و تبادل پیام‌ها با فراز و نشیب‌هایی ادامه دارد و روند جاری محسوب می‌شود.»

آنچه که ناصر کنعانی درباره تلاش‌های دیپلماتیک غیرمستقیم به آن اشاره کرد به شکل مستقیم بر بازار ارز و قیمت دلار تاثیرگذار است.

از همین رو کارشناسان اقتصادی همواره بر حالت انتظاری بازار ارز و بازیگران آن تاکید دارد. آنها معتقدند بازار در انتظار اخباری قوی و قطعی در خصوص موارد مطروحه است.

امروز قیمت دلار در بازارهای همسایه نیز مسیر کاهشی را در پیش گرفت. درهم امارات با کاهش ۴۰ تومانی محدوده حمایتی ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومانی را از دست داد و با رقم ۱۳ هزار و ۷۶۰ تومان مبادله شد.

دلار هرات با قیمت ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان مبادله شد. دلار سلیمانیه نیز با رقم ۴۹ هزار و ۲۳۰ تومان مبادله شد.

اخبار مرتبط

خط اعتباری ۶.۵ میلیارد روبلی روسیه برای ایران

تصمیم‌گیری برای تغییر قیمت بلیت هواپیما /افزایش تقاضای سفر در ایام پیک

میلاد جانه

گزارش بانک مرکزی درباره روند کاهش رشد نقدینگی و پایه پولی

میلاد جانه

وضعیت بازار خودرو یکشنبه ۱۹ شهریور / صعود قیمت پژو پارس، ۲۰۷ و دنا

میلاد جانه

برآورد شدن رشد ۱۰ درصدی صادرات تخم مرغ تا پایان سال

میلاد جانه

مشکلی در توزیع شیر خشک نوزاد وجود ندارد

میلاد جانه

دیدگاهتان را بنویسید