سرآمد اخبار
راه آهن
اخبار داغاقتصاد

طی ۴ ماهه ابتدایی امسال؛ رکورد جابه جایی مسافران زده شد

مدیرعامل شرکت راه آهن گفت: طی ۴ ماهه ابتدای امسال رکورد جابه جایی ۱۰ میلیون و۷۰۰ هزار نفر زده شد.

سید میعاد صالحی مدیرعامل شرکت راه آهن در نشست خبری امروز گفت: طی سال های ۹۷ و ۹۸ جهش هایی در حوزه ریلی کشور داشته ایم. اما در سال ۱۴۰۰ با توجه به ناترازی های موجود با انباشتی از بدهی ها ، فرسودگی ناوگان و مشکلات جدی در حوزه ریلی مواجه شدیم.

به گفته مدیرعامل شرکت راه آهن، صنعت حمل ونقلی ریلی نقش مهمی در اعتلای کشور داشته است، اما اکنون با وضعیت موجود نه تنها نقشی در پیشران و اعتلای کشور داشته بلکه شاهد عقب ماندگی جدی شده است.

او می‌گوید: سال ها حوزه ریلی کنار گذاشته شده بود و بیشتر توجه به سمت حمل ونقل جاده ای بود و حوزه ای که بیشترین یارانه سوخت را دریافت کرده و بیشترین تصادفات و کشته را داشته است.

معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: بنابر بند الف ماده ۵۷ یک درصد از سهم نفت دولت به حوزه ریلی باید پرداخت شود، اما متاسفانه هرساله با وجود آنکه وزارت راه وشهرسازی پیگیر بوده، هرسال خط خورده است.

او گفت: طی ۵سال گذشته ۷هزار و۷۰۰ میلیارد تومان سازمان برنامه وبودجه تخصیص نداده و کمر این حوزه را خم کرده است که این امر باعث شده که ۳هزار میلیارد تومان  بدهی داشته باشیم و سه هزار میلیارد تومان در  ناوگان ریلی انباشت  ناوگان تعمیراتی داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت راه آهن ادامه داد: برای اولین بار در تاریخ ریلی ایران از مهرماه سال گذشته، بار را  از روسیه به هند ترانزیت کردیم.

او توضیح داد: ما نیاز به یک جهش اقتصادی داریم که یکی از عوامل  و ستون آن حوزه حمل ونقل ریلی است.

این مقام مسئول گفت: در ۱۰ سال گذشته ۳۷هزار کیلومتر چین خط پرسرعت احداث و بهره برداری کرده است، اما ایران هنوز یک کیلومتر هم ندارد و تمامی تفاهم نامه ها در این حوزه باقی مانده  که یکی از آنها احداث خطوط پرسرعت ریلی بوده است.

صالحی گفت: ۱۰۰ کیلومتر متراژ لوکوموتیوران  حقوق آنها به صورت متوسط ۱۰۱ درصد افزایش داده ایم و در ۴ماهه ۱۴۰۲ نسبت به چهارماهه سال گذشته ۴۳ درصد حوادث راه آهنی کاهش یافته است که نتیجه اقدامات منظوره ای است.

معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه ۴۳ درصد افزایش سیر مسافر در سال ۱۴۰۱ را  داشته ایم، افزود: با ۲۹ میلیون و۶۷۰ هزار نفر رکورد مسافر سال گذشته را شکستیم و هدف گذاری برای امسال بالای ۳۰ هزار نفر بوده است.

 او گفت: در ۴ماهه ابتدای امسال ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جابه جا کرده ایم.

 صالحی افزود:  در سال ۱۴۰۱  نسبت به ۱۴۰۰ ،۴۸ درصد افزایش تولید واگن باری نو   داشته ایم.

 او گفت: در شاخص حمل طی دو سال گذشته و همچنین ۴ماهه امسال  ۵درصد رشد داشته ایم.

اخبار مرتبط

وضعیت بازار خودرو پنجشنبه ۱۸ مردادماه / دنده معکوس قیمت پژو پارس، شاهین و پژو ۴۰۵

میلاد جانه

رشد بیش از هزار واحدی شاخص کل بورس

میلاد جانه

پشت پرده گرانی خرما در بازار / آفات به تولید ضربه زده است؟

میلاد جانه

فرزین اعلام کرد؛ تداوم اجرای برنامه تثبیت اقتصادی/ اصلاح نظام بانکی عملیاتی شد

میلاد جانه

تکلیف پراخت بدهی عراق به ایران مشخص شد

میلاد جانه

رشد ۶ هزار و ۹۴۰ واحدی شاخص کل بورس 

میلاد جانه

دیدگاهتان را بنویسید