سرآمد اخبار
سازمان زمین شناسی
اخبار شرکت هااقتصاد

معاون وزیر صمت اعلام کرد: رتبه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در شبکه آزمایشگاهی به ۱۷ ارتقاء یافته است

معاون وزیر صمت اعلام کرد: رتبه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور در شبکه آزمایشگاهی به ۱۷ ارتقاء یافته است.

به گزارش روابط‌ عمومی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون وزیر صمت گفت: سال ۹۷ اعلام شد رتبه این سازمان در شبکه آزمایشگاهی ۱۴۰ بوده، ولی این رتبه به ۱۷ ارتقاء یافته است و در صورت دریافت ایزو، این رتبه به کمتر از ۱۰ خواهد رسید.

دکتر علیرضا شهیدی ضمن ابراز امیدواری از این‌که که شاهد روزی باشند که آزمایشگاه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در رده آزمایشگاه‌های مرجع حوزه معدنی شناخته شود و افزود: در کنار خدمات آزمایشگاهی فعالیت‌های دیگری در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اجرایی شده که از آن جمله می‌توان به خرید هلی‌کوپتر دوم برای نقشه‌برداری هوایی اشاره کرد تا از طریق آن بتوان در منطقه عملیاتی برداشت‌های لازم را انجام داد.

وی با اشاره به طراحی فضاهای آزمایشگاهی و اتمام مراحل به‌روزرسانی تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی در این سازمان، افزود: بازسازی آزمایشگاه‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور شامل تعویض تجهیزات قدیمی و نامناسب با تجهیزات پیشرفته و مدرن، تغییراتی در طراحی و ساختمان آزمایشگاه، ساخت و بازسازی فضاهای جدید می‌شود.

شهیدی تاکید کرد: این بازسازی‌ها باعث بهبود شرایط کارکرد و افزایش کارایی در بخش‌های مختلف آزمایشگاه‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور شده و به عنوان یک قدم مهم در جهت توسعه صنعت آنالیز مواد معدنی و زمین‌شناسی در کشور محسوب می‌شود.

معاون وزیر صمت، با بیان اینکه بازسازی این آزمایشگاه‌ها حدود ۳ تا ۴ سال طول کشیده، اظهار کرد: در این مدت علی‌رغم آنکه محققان محیط مناسبی برای کار نداشتند، آمارهای خروجی حوزه آزمایشگاهی این محققان نسبت به گذشته نه تنها افتی در عملکرد نداشته‌ است، بلکه شاهد بودیم که در برخی از آزمایشگاه‌ها جهش خوبی داشته‌اند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اظهار کرد: این امر نشان می‌دهد که مدیران و محققان آزمایشگاه‌ها نسبت به کارشان علاقه‌مند هستند و من از همه آنها تشکر می‌کنم و امیدوارم با نوع خدماتی که ارائه می‌دهند، بتوانیم پیشرفت‌های بیشتری را رقم بزنیم.

شهیدی یادآور شد: در گذشته شاهد بودیم که برخی‌ها ادعا می‌کردند سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دچار رکود شده و فعالیت آنها قابل توجه نیست، ولی در دو سال اخیر خبرهای خوبی می‌رسد و اعلام می‌شود این سازمان دچار تحولات بزرگی شده است.

وی از طرح تحول زمین‌شناسی به عنوان یکی از اقدامات شایسته این سازمان برای افزایش داده‌های علوم زمین کشور یاد کرد و یادآور شد: این طرح با پیشنهاد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و با امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه اجرایی شد و پروژه‌های تحولی این سازمان از مهر ماه سال ۱۴۰۰ در خراسان‌جنوبی، آغاز و طی آن بیش از ۲۰۰ هزار نمونه حاصل از عملیات اکتشافی و زمین‌شناسی برداشت شد که به تدقیق آنالیز نمونه‌های معدنی نیاز داشت.

معاون وزیر صمت تاکید کرد: با ادامه طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در استان‌های مختلف، افزایش راندمان کاری در آزمایشگاه‌های آنالیز مواد معدنی احساس شده بود که بر همین اساس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور پس از ۶۰ سال به بهسازی و نوسازی زیرساخت‌های آزمایشگاه‌های خود اقدام کرد.

شهیدی با بیان این‌که در زمینه خرید تجهیزات چالش‌هایی داشتیم، تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌ها ما باید تجهیزات جدید در اختیار داشته باشیم، ولی اعمال تحریم‌ها و رقابت‌های منفی، موجب شد تا نتوانیم تجهیزات جدیدی را تهیه کنیم، ولی به‌زودی به سمت خرید این تجهیزات خواهیم رفت.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به ارتقای توانمندی‌های این سازمان، اظهار کرد: یکی دیگر از چالش‌های این سازمان تامین نیروی انسانی است که بر همین اساس ما مجوز استخدام ۴۰۰ نفر را دریافت و اخیرا نیز توانستیم مجوز استخدام ۲۰ نخبه جدید را در سازمان استخدام اخذ کنیم تا در کنار محققان، پروژه‌های علمی در حوزه‌های مرتبط را اجرایی کنند و نفس جدیدی را به سازمان تزریق خواهد کنند.

اخبار مرتبط

مدیرعامل فولاد هرمزگان: حرکت به سمت فناوری‌های نوین و دیجیتالی شدن اجبار است

میلاد جانه

بانک آینده شعبه جدید “بیمارستان غیاثی ـ شهرک ولی‌عصر” را افتتاح کرد

میلاد جانه

از سوی بانک رفاه کارگران؛ فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) آغاز شد

میلاد جانه

توسعه حمایت‌های بانک رفاه کارگران از تولید ملی و اشتغالزایی

میلاد جانه

بانک رفاه کارگران به عنوان دومین بانک سودآور در میان بانک‌های دولتی معرفی شد

میلاد جانه

استاندار هرمزگان مطرح کرد: زمینه‌سازی توسعه پایدار استان با تجهیز آزمایشگاه دانشگاه هرمزگان

میلاد جانه

دیدگاهتان را بنویسید