سرآمد اخبار
عبدالملکی
اخبار داغاقتصادبازارها و خدمات مالیبازرگانی

عبدالملکی: هر چه نفت تولید می‌شود را می‌فروشیم

دبیر شورای عالی مناطق آزاد اظهار داشت: در بخش فروش نفت، هر مقدار نفت که بتوانیم تولید کنیم بعد از مصارف پالایشگاهی و داخلی، می ‌فروشیم و امروز مشکل وزارت نفت محدودیت در تولید است و نه مشکل در فروش.

به گزارش ایلنا، دبیر شورای عالی مناطق آزاد اظهار داشت: در بخش فروش نفت، هر مقدار نفت که بتوانیم تولید کنیم بعد از مصارف پالایشگاهی و داخلی، می ‌فروشیم و امروز مشکل وزارت نفت محدودیت در تولید است و نه مشکل در فروش.

حجت‌الله عبدالملکی، دبیر شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به موانع تحریمی برای جذب سرمایه‌گذار در مناطق آزاد و مذاکرات با هیات‌های تجاری و بخش خصوصی خارجی در مناطق آزاد مشترک اظهار داشت: واقعیت این است که نمی‌توانیم اثر تحریم‌ها را منکر شویم و تحریم‌ها حتما در فعالیت‌های اقتصادی و جذب سرمایه‌گذار موثر است و اگر شرایط تحریم‌ نبودیم حتما کارها را راحت‌تر انجام می‌دادیم و در نقل وانتقالات مالی و بانکی با مشکلی مواجه نبودیم.

وی ادامه داد: اما موضوع این است سابقه تحریم‌ها علیه کشورها به بیش از 40 سال می‌رسد و از 10 سال گذشته تحت تحریم‌های هوشمند و فلج کننده قرار داریم، با این حال مبادلات مالی جمهوری اسلامی ایران در سال بیش از 100 میلیارد دلار است که این عدد بسیار بزرگی محسوب می‌شود.

مشاور رییس جمهوری با بیان اینکه روش‌های جایگزینی‌ برای ساز و کار متعارف نقل و انتقالات مالی و پولی را فعال کرده‌ایم و تجارت خود را با این روش‌ها جلو می‌بریم، گفت: در همین دو سال گذشته حدود 4.5 درصد رشد اقتصادی مثبت را به دست آوردیم و کمیت صادرات کشور افزایش پیدا کرده‌است.

عبدالملکی تاکید کرد: در بخش فروش نفت، هر مقدار نفت که بتوانیم تولید کنیم بعد از مصارف پالایشگاهی و داخلی، می ‌فروشیم و امروز مشکل وزارت نفت محدودیت در تولید است و نه مشکل در فروش.

وی با اشاره به استفاده از روش‌ها مبتنی بر علم اقتصاد تحریم، اظهار داشت: یک علمی، تحت عنوان اقتصاد تحریم داریم که درباره روش‌ها و الگوهای قابلیت‌های اقتصادی در شرایط تحریم صحبت می‌کند بنابراین علیرغم اینکه تحریم مشکلاتی برای کشور ایجاد کرده و ما آن مسکلات را منکر نمی‌شویم اما ساز و کار و فعالیت‌های اقتصادی متناسب با این شرایط شکل گرفته است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد افزود: در طول 10 سال گذشته در شرایط اعمال تحریم‌های فلج کننده، ده‌ها سرمایه‌گذار خارجی از کشورهای همسایه، چین، روسیه و حتی اروپایی وارد بازار ایران شده‌اند و از روش‌های جدید نقل وانتقالات پولی استفاده می‌کنند.

مشاور رییس جمهوری تاکید کرد: تحریم یک واقعیت است و همچنان ادامه دارد اما در همان علم اقتصاد تحریم گفته می‌شود که اگر تحریم در کوتاه مدت منجر به تحقق اهداف تحریم‌کننده نشود، بتدریج اثر خود را از دست می‌دهد و الان این اتفاق برای ایران افتاده است.

اخبار مرتبط

خاندوزی مطرح کرد: کنترل التهاب بازار ارز در ۶ماه نخست امسال

میلاد جانه

جهش ۱۰۰ درصدی قیمت بیت‌کوین در راه است؟ | قیمت انواع ارزهای دیجیتال

افزایش نرخ جریمه‌های رانندگی از اول تابستان

میلاد جانه

افت قیمت دنا /رانا پلاس پانورما صعودی شد +جدول

میلاد جانه

ثبت ششمین رشد متوالی در بورس | افزایش ۳۳ هزار و ۴۸۹ واحدی شاخص کل

میلاد جانه

اشتغال دریامحور توسعه پیدا خواهد کرد

میلاد جانه

دیدگاهتان را بنویسید