سرآمد اخبار
خانه صنعت، معدن و تجارت
اخبار داغاقتصاداقتصاد کلانبازارها و خدمات مالی

تعطیلی پنجشنبه‌ها به صلاح فعالان اقتصادی نیست/ شنبه‌ها را تعطیل کنید

خانه صنعت، معدن و تجارت ایران و استان‌ها در نامه‌ای سرگشاده به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خواستار تجدید نظر در برنامه مجلس برای تعطیلی روز پنجشنبه شدند.

به گزارش ایلنا، در این نامه از نمایندگان مجلس خواسته شده با توجه به تعطیلی روزهای شنبه و یکشنبه در بیشتر کشورهای جهان و با توجه به اینکه فعالان اقتصادی در ایران فقط می‌توانند در سه روز کاری با بازارهای بین‌المللی ارتباط داشته باشند، نسبت به تعطیلی پنجشنبه‌ها تجدید نظر صورت گیرد و به‌جای آن روزهای جمعه و شنبه، تعطیل اعلام گردد.

همچنین در این نامه عنوان شده که با توجه به قانون کار که به 44 ساعت کار در هفته اشاره دارد، اضافه شدن یک روز تعطیلی باعث خواهد شد که ساعت کاری 4 ساعت کاسته شود.

متن کامل نامه خانه صنعت، معدن و تجارت ایران و استان‌ها به نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در ذیل عینا مشاهده می‌کنید:

«نمایندگان معزّز مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام؛

به استحضار عالی شما عزیزان و بزرگواران می‌رساند با توجه به اینکه لایحه افزایش تعطیلات رسمی هفتگی کشور به دو روز در هفته، در شرف رسیدگی و بررسی و اتخاذ تصمیم توسط آن مجلس محترم می‌باشد، با توجه به اخبار منتشره مبنی بر اینکه احتمال دارد روز پنجشنبه به عنوان روز دوم تعطیلی هفتگی به تقویم کشور افزوده شود، بر خود لازم می‌دانیم همانطور که قبلا اعلام نموده‌ایم یادآور شویم که با توجه به تعطیلی روزهای شنبه و یکشنبه در غالب کشورهای جهان، فعالان اقتصادی ایرانی که در بازارهای جهانی حضور دارند، ناچار خواهند شد فقط از ظرفیت سه روز کاری استفاده نموده و به کار و فعالیت اقتصادی بین‌المللی بپردازند.

ولی چنانچه تعطیلات دو روزه شامل روزهای جمعه و شنبه پیش‌بینی شود تعداد روزهای مشترک کاری کشور عزیزمان ایران با بازارهای جهانی به جای سه روز، چهار روز خواهد شد و این یک روز به‌تنهایی ۲۵ درصد به فرصت و امکان فعالیت اقتصادی بین‌المللی خواهد افزود و تحقق منافع اقتصادی ملی را به میزان بهتر و قابل قبول‌تری فراهم خواهد ساخت و در صورت خلاف آن، ۲۵ درصد بیشتر فرصت کار و رقابت را از دست خواهیم داد.

بنابراین استدعا داریم در اتخاذ تصمیم در این خصوص، با لحاظ نمودن منافع ملی و توجه به اینکه حصول حمایت و جهش تولید و لازمه آن که سهولت و رونق تجارت بین‌المللی است، ایجاب می‌نماید که هم تسهیل لازم فراهم آید و هم این که مشکلات جدیدی بر سر راه بخش تولید ایجاد نگردد، از تعطیل نمودن یک روز کاری مفید اجتناب ورزیده و چنانچه اراده قطعی مجلس شورای اسلامی بر افزایش تعطیلات به دو روز می‌باشد، تعطیلی روز جمعه و شنبه ملاک قرار گیرد و از تعطیلی پنجشنبه به جای شنبه اجتناب شود.

از سوی دیگر لطفا توجه فرمایید که در قانون کار میزان ساعت کاری هفتگی 44 ساعت در هفته می‌باشد و چنانچه یک روز تعطیلی به ایام کاری اضافه گردد، ساعات کاری هفتگی ۴ ساعت کاسته شده و به تبع آن مزد کارکنان و کارگران نیز ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت.

از توجه و امعان نظری که در سال موسوم به «جهش تولید و مشارکت مردم» برای حفظ توان تولیدی و تجاری کشور مبذول می فرمایید بسیار سپاسگزاریم.

خانه صنعت، معدن و تجارت ایران و استان ها»

اخبار مرتبط

هشدار فرزین به فعالان اقتصادی؛ ورود به بازار غیررسمی ارز معادل پولشویی است

میلاد جانه

کسب و کارها در اردیبهشت رونق گرفتند؟/ اصلی‌ترین دغدغه فعالان اقتصادی

میلاد جانه

دیدگاهتان را بنویسید