کد خبر: 285
تعداد نظرات: ۰ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۴:۴۲
نوبخت خبر داد

عصر اقتصاد: رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به برنامه ریزی دولت برای ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی، گفت: در این رابطه ۱۸۰۰ میلیارد تومان بودجه عمومی و ۷۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده است. مراسم گرامیداشت روز آمار و برنامه ریزی روز گذشته با حضور رئیس سازمان برنامه وبودجه، رئیس مرکز آمار ایران،…

عصر اقتصاد: رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به برنامه ریزی دولت برای ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی، گفت: در این رابطه ۱۸۰۰ میلیارد تومان بودجه عمومی و ۷۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده است.

مراسم گرامیداشت روز آمار و برنامه ریزی روز گذشته با حضور رئیس سازمان برنامه وبودجه، رئیس مرکز آمار ایران، رئیس سازمان ملی استاندارد و رئیس سازمان نقشه برداری برگزار شد.
محمدباقر نوبخت در این مراسم افزود: نرخ بیکاری تابستان امسال نسبت به سال گذشته ۱.۸ درصد کاهش داشت و این در حالی است که   ۸۴۳ هزار نفر جمعیت شاغل اضافه شد.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: تعریف نرخ بیکاری برای همه مردم مشخص نیست و به همین دلیل شاید این آمار درست به نظر نمی‌رسد.
وی گفت: از سال گذشته برای ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شعلی برنامه ریزی کردیم و ۸ برنامه در بخش کشاورزی، صنعت، خدمات و … انجام شده است و هر استان یک برنامه اشتغال دارد.
نوبخت ادامه داد: ۲۵ درصد از پولی که باید به دستگاه‌ها می دادیم در ابتدا پرداخت شده است. در این رابطه ۱۸۰۰ میلبارد تومان بودجه عمومی و ۷۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در نظر گرفتیم.
وی به تخصیص ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی با موافقت رهبر معظم انقلاب برای ایجاد اشتعال روستایی اشاره کرد و افزود: ۱.۲۵ پرداخت شده که معادل ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال روستایی و عشایری است و بر این اساس ۲۳۷ هزار نفر در این طرح با استفاده از صندوق توسعه ملی اشتعال ایجاد شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در ۶  ماهه اول امسال ۲۸ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان برای طرح های عمرانی در نظر گرفته شده که به معنای رونق کار واحدهای و پیمانکاران است.
نوبخت با اشاره به اینکه قانونگذار بعد از احیای سازمان برنامه و بودجه، راهبری و رصد توسعه کشور را از ماموریت‌های راهبردی این سازمان تعیین کردند، ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه خود را مسئول رخدادهای اجتماعی می‌داند.
وی افزود: همچنین راهبری و رصد توسعه کشور با سازمان برنامه بودجه است ، قانونگذار برای دستیابی به این هدف ابزارهایی تعیین کرده است.
معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: نخستین مورد مطالعه در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و .. است که مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری برای این مهم ایجاد شده است.
وی با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی برای توسعه برنامه‌های میان مدت و بلند مدت گفت: معاونت برنامه‌ریزی بر این اساس شکل گرفته و برای این برنامه‌های کوتاه مدت نیز از بودجه‌های سالانه استفاده می‌شود.
نوبخت ادامه داد: همچنین وظیفه نطارت بر دستگاه‌ها نیز در این سازمان در کنار وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات، دیوان عدالت اداری و … وجود دارد.
وی با بیان اینکه برای برنامه ریزی و بودجه ریزی نیازمند  جمع آوری اطلاعات و آمار هستیم، افزود:  برهمین اساس دو  مرکز آمار و سازمان نقشه برداری در این سازمان تعریف شده است.
وی به فعالیت های مرکز امار در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: آمارهای این مرکز به هنگام و سریع است تا آنجا که ظرف دو روز از پایان ماه آمار تورم منتشر می‌شود.
به گفته نوبخت تورم نقطه به نقطه شهریور نسبت به مرداد و مرداد نسبت به تیر در هر ماه ۶ واحد کاهش را نشان می‌دهد البته تورم سالانه همچنان افزایش داشته است.
وی به شوک سیاسی بین المللی سال گذشته با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها اشاره کرد و ادامه داد: ملت ایران آن موج ها را پشت سر گذاشت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: نقطه شروع نوسان و شوک قیمت ارز بود اما اکنون قیمت ارز با ثبات است. آمریکا تصور می‌کرد این فشارها می‌تواند موثر باشد اما متوجه شده که ایران تسلیم نمی‌شود و به همین دلیل به دنبال بازگشت به مذاکره است.
وی به هنگام بودن تهیه آمار تورم را قابل تقدیر دانست و افزود: آمارها فصلی، سالانه و پنج ساله به صورت منظم منتشر می‌شود.
نوبخت به آمار اشتغال و بیکاری فصل تابستان اشاره کرد و گفت:  نتیجه آمار همیشه با گذشته می‌تواند چند درصدی تفاوت داشته باشد.
ارسال خبر ارسال به دوستان
printنسخه چاپی
مطالب مرتبط
اسلایدر مطالب طرح یک
پربازدید ها
فناوری
مطالب روز