کد خبر: 285
تعداد نظرات: ۰ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۴:۴۲
نوبخت خبر داد

عصر اقتصاد: رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به برنامه ریزی دولت برای ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی، گفت: در این رابطه ۱۸۰۰ میلیارد تومان بودجه عمومی و ۷۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده است. مراسم گرامیداشت روز آمار و برنامه ریزی روز گذشته با حضور رئیس سازمان برنامه وبودجه، رئیس مرکز آمار ایران،…

عصر اقتصاد: رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به برنامه ریزی دولت برای ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی، گفت: در این رابطه ۱۸۰۰ میلیارد تومان بودجه عمومی و ۷۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده است.

مراسم گرامیداشت روز آمار و برنامه ریزی روز گذشته با حضور رئیس سازمان برنامه وبودجه، رئیس مرکز آمار ایران، رئیس سازمان ملی استاندارد و رئیس سازمان نقشه برداری برگزار شد.
محمدباقر نوبخت در این مراسم افزود: نرخ بیکاری تابستان امسال نسبت به سال گذشته ۱.۸ درصد کاهش داشت و این در حالی است که   ۸۴۳ هزار نفر جمعیت شاغل اضافه شد.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: تعریف نرخ بیکاری برای همه مردم مشخص نیست و به همین دلیل شاید این آمار درست به نظر نمی‌رسد.
وی گفت: از سال گذشته برای ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شعلی برنامه ریزی کردیم و ۸ برنامه در بخش کشاورزی، صنعت، خدمات و … انجام شده است و هر استان یک برنامه اشتغال دارد.
نوبخت ادامه داد: ۲۵ درصد از پولی که باید به دستگاه‌ها می دادیم در ابتدا پرداخت شده است. در این رابطه ۱۸۰۰ میلبارد تومان بودجه عمومی و ۷۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در نظر گرفتیم.
وی به تخصیص ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی با موافقت رهبر معظم انقلاب برای ایجاد اشتعال روستایی اشاره کرد و افزود: ۱.۲۵ پرداخت شده که معادل ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال روستایی و عشایری است و بر این اساس ۲۳۷ هزار نفر در این طرح با استفاده از صندوق توسعه ملی اشتعال ایجاد شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در ۶  ماهه اول امسال ۲۸ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان برای طرح های عمرانی در نظر گرفته شده که به معنای رونق کار واحدهای و پیمانکاران است.
نوبخت با اشاره به اینکه قانونگذار بعد از احیای سازمان برنامه و بودجه، راهبری و رصد توسعه کشور را از ماموریت‌های راهبردی این سازمان تعیین کردند، ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه خود را مسئول رخدادهای اجتماعی می‌داند.
وی افزود: همچنین راهبری و رصد توسعه کشور با سازمان برنامه بودجه است ، قانونگذار برای دستیابی به این هدف ابزارهایی تعیین کرده است.
معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: نخستین مورد مطالعه در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و .. است که مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری برای این مهم ایجاد شده است.
وی با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی برای توسعه برنامه‌های میان مدت و بلند مدت گفت: معاونت برنامه‌ریزی بر این اساس شکل گرفته و برای این برنامه‌های کوتاه مدت نیز از بودجه‌های سالانه استفاده می‌شود.
نوبخت ادامه داد: همچنین وظیفه نطارت بر دستگاه‌ها نیز در این سازمان در کنار وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات، دیوان عدالت اداری و … وجود دارد.
وی با بیان اینکه برای برنامه ریزی و بودجه ریزی نیازمند  جمع آوری اطلاعات و آمار هستیم، افزود:  برهمین اساس دو  مرکز آمار و سازمان نقشه برداری در این سازمان تعریف شده است.
وی به فعالیت های مرکز امار در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: آمارهای این مرکز به هنگام و سریع است تا آنجا که ظرف دو روز از پایان ماه آمار تورم منتشر می‌شود.
به گفته نوبخت تورم نقطه به نقطه شهریور نسبت به مرداد و مرداد نسبت به تیر در هر ماه ۶ واحد کاهش را نشان می‌دهد البته تورم سالانه همچنان افزایش داشته است.
وی به شوک سیاسی بین المللی سال گذشته با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها اشاره کرد و ادامه داد: ملت ایران آن موج ها را پشت سر گذاشت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: نقطه شروع نوسان و شوک قیمت ارز بود اما اکنون قیمت ارز با ثبات است. آمریکا تصور می‌کرد این فشارها می‌تواند موثر باشد اما متوجه شده که ایران تسلیم نمی‌شود و به همین دلیل به دنبال بازگشت به مذاکره است.
وی به هنگام بودن تهیه آمار تورم را قابل تقدیر دانست و افزود: آمارها فصلی، سالانه و پنج ساله به صورت منظم منتشر می‌شود.
نوبخت به آمار اشتغال و بیکاری فصل تابستان اشاره کرد و گفت:  نتیجه آمار همیشه با گذشته می‌تواند چند درصدی تفاوت داشته باشد.
ارسال خبر ارسال به دوستان
printنسخه چاپی
مطالب مرتبط
اسلایدر مطالب طرح یک
مطالب تصویری طرح یک
پربازدید ها

Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

فناوری
مطالب روز