سرآمد اخبار
کالاهای اساسی
اخبار داغاقتصادصنایع غذایی

افزایش نجومی قیمت برنج در بازار +جدول

برنج از جمله اقلام اساسی است که در ماه های اخیر رشد قیمت آن مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

رصد و پایش قیمت اقلام اساسی در ۱۲ ماه منتهی به اسفند سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان دهنده آن است که در میان کالای پر مصرف بازار کشور «برنج طارم» و «برنج هاشمی» به ترتیب رشدی ۱۲۱ تا ۱۲۰ درصدی داشته اند.

براساس ارزیابی صورت گرفته در میان گروه «غلات و حبوبات» در مدت زمان مورد بررسی شاهد رشد قیمت ۲۹ تا ۱۲۱ درصدی در بازار بوده ایم.

رصد و پایش قیمت اقلام اساسی و پر مصرف بازار کشور منتهی به اسفند ماه در میان ۵۲ کالایی که در ۹ گروه صورت گرفته است.

براساس ارزیابی های صورت گرفته از سوی انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان از بین ۵۲ کالایی که در ۹ گروه بررسی شده‌اند، قیمت ۴۵ کالا در شش ماه گذشته بین سه تا ۱۲۷ درصد رشد داشتند.

در یکسال اخیر نیز شاهد آن هستیم موز کمترین رشد قیمت را داشت و سیب زمینی هم بیشترین رشد قیمت را به نام خود ثبت کرد.

روند قیمت گذاری در گروه غلات و حبوبات

براساس ارزیابی های صورت گرفته نشان دهنده آن است که در گروه غلات و حبوبات «برنج پاکستانی باسماتی» کمترین رشد قیمت و «برنج هاشمی» بیشترین رشد قیمت را به خود اختصاص داده اند.

براساس ارزیابی های صورت گرفته رشد قیمت برنج باسماتی در یکسال اخیر ۳۰ درصد بوده و برنج هاشمی هم رشد ۱۲۱ درصدی را ثبت کرده است.

در مدت زمان مورد بررسی قیمت برنج باسماتی در بازار به ۳۱ هزار و ۳۰۰ تا ۳۱ هزار تومان در بازار رسید و برنج هاشمی نیز در بازار با قیمت ۷۳ تا ۸۳ هزار تومان قیمت گذاری شد.

اما در میان سایر اقلام قرار گرفته در این گروه نیز در یکسال اخیر شاهد رشد قیمت «برنج طارم» نیز بوده ایم و این محصول رشد ۱۲۰ درصدی را ثبت کرد و این رشد برای برنج هندی به ۳۱ درصد رسیده است.

در یکسال اخیر قیمت برنج طارمی به۷۴ هزار و ۳۰۰ تومان تا ۸۵ تومان رسید و برنج باسماتی نیز در بازار با قیمت ۳۱ هزار تومان قیمت گذاری شد.

رشد ۶۰ درصدی قیمت ماکارونی

رشد قیمت «ماکارانی رشته ای( بسته بندی تک ماکارون) نیز در این مدت ۶۰ درصد بوده و قیمت آن به ۸ و ۸۰۰ تا ۱۰ هزار تومان رسید.

اما روند قیمتی حبوبات نیز در یکسال اخیر رشد قیمت «نخود» برابر با ۱۰۶ درصد بوده و «لوبیاچیتی» نیز رشد ۵۱ درصدی را ثبت کرده است.

این رشد برای لپه نیز «۲۹» درصد بوده و «عدس» نیز ۷۴ درصد در یکسال اخیر ثبت شده است.

جدول قیمت

اخبار مرتبط

صادرات نفت روسیه به اروپا ادامه دارد

m.jane

جدایی تدریجی اقتصاد ایرلند از انگلستان در پی برگزیت

m.jane

زیر سئوال بردن تجارت الکترونیک در بلژیک

m.jane

فدرال رزرو آمریکا آینده «دلار دیجیتال» را بررسی میکند

m.jane

کرونا در ۱۲۰ شهر قرمز شد/۸ شهر در وضعیت آبی

m.jane

تخصیص ۷.۳ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و ضروری

زینب یزدانی

دیدگاهتان را بنویسید