سرآمد اخبار
لایحه بودجه
اخبار داغاقتصاداقتصاد کلان

افزایش 43 درصدی بودجه عمومی دولت

بنا به گفته سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه،‌ بودجه عمومی دولت با افزایش ۴۳ درصدی همراه شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه در مورد لایحه بودجه گفت: مبلغ ۲۱۶۴ هزار میلیارد تومان (حدود ۴۰ درصد) رقم بودجه کل کشور مربوط به بودجه عمومی دولت است که در مقایسه با قانون بودجه سال ۱۴۰۱ حدود ۴۳ درصد افزایش یافته است.

در نشست علنی امروز- یکشنبه ۲ بهمن ماه- مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در خصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور از سوی محمد مهدی مفتح سخنگوی این کمیسیون به شرح ذیل قرائت شد:

ارقام کلی لایحه بودجه بودجه کل کشور در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به میزان ۵۱۰۹ هزار میلیارد تومان تعیین شده است.

مبلغ ۳۰۹۷ هزارمیلیارد تومان (حدود۶۰ درصد) بودجه کل کشور مربوط به گردش مالی شرکتهای دولتی و بانکهاست که نسبت به رقم پیش بینی شده برای سال گذشته حدود ۳۸ درصد افزایش یافته است.

مبلغ ۲۱۶۴ هزار میلیارد تومان (حدود ۴۰ درصد) رقم بودجه کل کشور نیز مربوط به بودجه عمومی دولت است.که در مقایسه با قانون بودجه سال ۱۴۰۱ حدود ۴۳ درصد افزایش یافته است. البته بخشی از این رشد به دلیل انتقال مصارف هدفمندی به سقف بودجه عمومی است.

کسری تراز عملیاتی در سال ۱۴۰۲ حدود ۴۷۶ هزار میلیارد تومان است که مبلغ ۳۸۴ هزار میلیارد تومان، از مازاد تراز سرمایه‌ای و مبلغ ۹۳ هزار میلیارد تومان از مازاد تراز مالی پوشش داده شده است.

به عبارت دیگر در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ نیز مطابق با رویه گذشته بخش قابل توجهی از اعتبارات هزینه‌ای از محل فروش دارایی و بخشی نیز از محل استقراض تأمین شده است.

اخبار مرتبط

ارز ۴۲۰۰ از بودجه حذف شد

m.jane

لایحه بودجه در دولت نهایی شد/ لایحه یکشنبه آینده به مجلس می‌رود

m.jane

بودجه ۱۴۰۲

m.jane

فوری/میزان افزایش حقوق ها در 1402 مشخص شد

m.jane

دیدگاهتان را بنویسید